Talsi – skaistā deviņu pakalnu pilsēta

Talsi ir viena no Kurzemes gleznainākajām pilsētām, kura atrodas Ziemeļkursas augstienes Vanemas pauguraines malā. Šai unikālajai pilsētai ir paugurains reljefs ar veseliem deviņiem pilskalniem Talsu teritorijā, ne velti Talsus sauc par deviņu pakalnu pilsētu. Papildus kalnainajam reljefam Talsos ir arī vairākas ūdenstilpnes, tai skaitā Vilkmuižas ezers, Talsu ezers un Stendes upe, kas viss kopā rada pasakainu ainavu.

Talsu vēsture sniedzas tāla pagātnē līdz 13. gadsimtam, kad Talsu ciems pirmo reizi tika pieminēts kādā oficiālā dokumentā, tā nosaukums tajā laikā bija “villa Talse”. Apmēram gadsimtu vēlāk Dzirnavkalnā, kas ir viens no 9 Talsu pilskalniem, Livonijas ordenis pabeidza būvēt Talsu ordeņa pili, kas nodrošināja Talsiem īstas un atzītas Livonijas ordeņa pilsētas statusu. Lai gan Otrā Ziemeļu kara laikā Talsu ordeņa pils tika nopostīta un Talsu novadā sākās mēra epidēmija, kura līdz 1710. gadam dzīvus bija atstājusi tikai 10 talseniekus, 19. gadsimta sākumā Talsi jau atkal bija atkopušies un bija kļuvuši par pilskunga tiesas centru. Oficiāli Talsi par pilsētu kļuva 1917. gadā, kad Talsiem tika piešķirtas pilsētas tiesības, lai gan Talsiem jau kopš 1894. gada bija ierobežotas pilsētas statuss. Un kopš tā laika Talsi un to rajons ir tikai attīstījies, dibinot kontaktus ar savām kaimiņu pilsētām un būvējot dažāda tipa ceļus, lai ikviens varētu ērti sasniegt Talsus un izbaudīt visu, ko Talsi var piedāvāt.

Talsi pašreiz ir sava reģiona centrs, jo, lai gan Talsiem pietekami tuvu ir kā Ventspils, tā Kuldīga un citas lielās Kurzemes pilsētas, tiešā Talsu apkārtnē ir atrodami tikai mazāki ciemi, piemēram, Laidze, Vandzene un Pastende, no kuriem ik dienas cilvēki dodas uz Talsiem, lai strādātu un mācītos. Talsos vien dzīvo gandrīz 10 tūkstoši cilvēku, bet Talsu novadā, kurš sastāv no Talsiem un 15 apkārtējiem pagastiem, dzīvo vairāk nekā 34 tūkstoši iedzīvotāju.

Virkne Latvijā populāru cilvēku sauc Talsus par savu dzimto pilsētu. No Talsiem ir nākuši, piemēram, aktieri Velta Skurstene un Agris Māsēns, mūziķi Jānis Stībelis, Intars Busulis un Linda Leen, kā arī tādi sportisti kā Mārtiņš Raitums un Guntis Galviņš. Talsos un to apkārtnē tiek ražotas arī vairākas Latvijā populāras preces, piemēram, vīns vīna darītavās “Vējkalnieties” un “Abavas”, bišu produkti un vaska sveces saimniecībā “Bandenieki” un apģērbi no aitu tekstilija saimniecībā “Kalnzemniekos”. Bet tiem, kuriem vairāk interesē aktīvā atpūta un vietu apskate noteikti vajadzētu apskatīt Talsu 9 pilskalnus, Sabiles vīnkalnus un citas Talsu apkārtnē atrodamās Latvijas pērles.